- Jedna z popularniejszych historii znaczenia opisywanego przez nas słowa pochodzi od piór koguciego ogona – ” cock-tail”, którymi w czasach kolonialnych dekorowano pijane mikstury.
- Kolejną z teorii również nawiązującą do piór koguciego ogona jest to, że kolory podawanych “napitków” mieniły się przeróżnymi kolorami niczym właśnie kolory występujące na kogucim ogonie. Ta teoria idealnie odnalazłaby się w czasach współczesnych, kiedy różnorodność kolorów przeróżnych alkoholi i likierów jest wręcz niepoliczalna. Niestety w tamtych czasach alkohole bazowe były zazwyczaj przezroczyste bądź “mętne”.
- W Brytyjskiej publikacji “Bartender” w 1936 roku pojawia się opisana historia angielskich żeglarzy, którzy sto lat wcześniej dobijając do brzegów Meksyku mieszali alkohole używając do tego Cola de Gallo (cock-tail), dlugiego pędu korzenia wyglądem przypominającym ptasi ogon.
- Jeszcze inna mówi o resztkach z beczek alkoholu zlewanych w jedną i sprzedawanych po okazyjnych cenach. Czynność tą nazywaną cock tailings, co miało zapoczątkować mieszanie różnych alkoholi.
- Jak podaje Online Etymology Dictionary (Słownik Pochodzenia Wyrazów Online) może pochodzić od pomyłki w tłumaczeniu francuskiego słowa Coquetier co w wolnym tłumaczeniu oznaczało “kieliszek do jaj” – tłumaczenie angielskie brzmiało “cocktay”. Nowoorleandzki aptekarz (twórca Peychaud Bitters) Antoine Amedee Peychaud serwował brandy zmieszane właśnie z jego bitterem i podawał właśnie w owym kieliszku pod koniec XVIII wieku.
- Jest jeszcze wzmianka o tradycji przycinania ogonów koniom wyścigowym w XVIII i XIX wieku. Miały one po przycięciu przypominać kogucie ogony stąd miało się wziąć określenie “cocktail”. Konie wyścigowe byłby zazwyczaj ponad normę aktywne i pobudzone co miało nawiązywać do stanu po spożyciu alkoholowych napojów mieszanych.
Jak widać istnieje wiele hipotez wyjaśniających etymologię słowa “koktajl”. Niektórzy uważają, że tak naprawdę żadna z nich nie musi być prawdziwa. Każdy z nas używa definicji takiej, która zapewne najbardziej się mu podoba. Myślę, że nigdy nie dowiemy się tak naprawdę, skąd prawdziwie pochodzi słowo „koktajl”.